כשהקורונה פגשה את ההייטק

שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

לאורך השנה האחרונה פגעה הקורונה במגוון רחב של נישות ועסקים, לרבות מסעדות, חברות תעופה, בתי מלון ותעשיית הקולנוע והתרבות.

עם זאת, נראה שתחום אחד לא ר ששרד את הווירוס הזה, אלא אפילו התחזק יותר בתקופת המשבר – ההייטק. הוא זכה לפריחה עצומה בזכות שיחות זום מרובות משתתפים, רכישה מקוונת שמסייעת לשמור על ריחוק חברתי וקורסים דיגיטליים שהופיעו בהמוניהם בכל העולם.

במאמר זה נבחן את השפעת הקורונה גם על ענף ההייטק בארצנו.

החנויות המקוונות – כולם עוברים לרשת

חברות בניית האתרים שחששו שיאלצו לפטר עובדים בשל המשבר, גילו מגמה הפוכה לחלוטין. חנויות קטנות שעד כה הסתפקו בדוכן ברחוב הראשי בעיר, עברו לרשת והחלו לשווק את מרכולתן.

את כל החנויות הללו והאתר התדמיתי הנלווה להן, חברות ההייטק היו צריכות לבנות בתוך זמן קצר תוך שימוש בפלטפורמות מובילות כמו מג'נטו, דרופל, שופייפיי, ווקומרס של וורדפרס ופלטפורמות אחרות.

מספר חברות הישראליות פיתחו בעצמן אתרי מסחר אלקטרוני מוכנים לקהל הרחב,,ביניהן אי-שופ, אגאי, וובילי וויקס.

בתקופה הזו, כל מי שעשה תואר במדעי המחשב גילה כי הוא יכול לעבוד מהבית באופן עצמאי עבור חברת ההייטק שמעסיקה אותו. החל"ת בתחום זה נשאר בעיקר בתור אפשרות אחרונה.

תחום שבו אפשר לעבוד מכל מקום בעולם

להייטק יש יתרון בסיסי שכמעט אף תחום אחר לא יכול להתחרות בו – ניתן לעבוד בו מכל מקום בעולם.

עם מערכות מאובטחות המאפשרות להתחבר לרשת הארגונית (באמצעות VPN), שיחות וידאו מרובות משתתפים לניהול הצוות ופלטפורמות לניהול משימות, כל אחת מחברות ההייטק עברה למשרדים הביתיים של העובדים והמנהלים בה.

לכן, המשכורות בתחום זה עדיין לא נשחקו כמו בתחומי ההסעדה והבילוי. עובדה זו הייתה נכונה עוד לפני משבר הקורונה, והתגלתה במלוא עוצמתה גם היום.

יזמים יכולים לפרוח בתחומם

כמו כן התקופה הנוכחית אפשרה גם ליזמים רבים לפנות את הזמן שהיה נדרש לנסוע למשרד וממנו, ולהפוך שעה פנויה לזמן של חשיבה יצירתית.

מי שיודע לתכנת יכול להקים מיזם משלו מאפס ולהתחיל לגייס משקיעים. עשרות קורסים דיגיטליים יצאו בחודשים האחרונים בתחומים מגוונים, ויזמים מקומיים אחדו את הקורסים הללו באתרים ללימוד עצמי.

נוסף על כך, אמני ישראל שהתפנו החלו להתאחד ולהפיץ את שירותיהם בפורמט דיגיטלי.

כיום, ניתן לראות תוכניות טלוויזיה שלמות שמפיץ יונתן ברק, פלטפורמות להזמנת פרסומות או הקדשות פרטיות ממפורסמים כמו "ברוקמברוק", "וישי" ואתרים אחרים.

מכאן השמיים הם הגבול. לצד כל זאת, מיזמים הקשורים לאבטחת מידע ברשת אף הם העצימו את חברות הסייבר, והדבר התבטא בעליה הדרגתית של מחירי המניות שלהן וגיוס העובדים שבאו בעקבות הדרישה הגבוהה.

לסיכום, תחום ההייטק הדגיש את החשיבות של העוצמה הטכנולוגית של ישראל ואת היתרון העצום בידע בתחום המחשבים והתכנות לשמירה על יציבות תעסוקתית בכל תקופה, גם בתקופות של משבר עולמי.

קרדיט תמונה: https://pixabay.com/photos/industry-businessman-man-suit-2633878/

מחפשים דילים משתלמים​ בנושא , ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

מאמרים נוספים